2012. február 23., csütörtök

Grr

Jelenleg ez a mondat határoz meg főleg:
Bele
fogok
csavarodni
a
felvételi
eljárásba!

2012. február 14., kedd

(18:46) Virágh ordít, kritizál és "udvarol" is kicsit. Éljen a doktor úr!


2012. február 13., hétfő

Az objektív(ek) mögött

A februári adag: Pohánka Xénia fényképész, életérzés, boldogság.

Vannak emberek, akiknek különösen finom érzékük van ahhoz, hogy a világot a saját „szemüvegükön” keresztül úgy mutassák meg, hogy az mindenki szemüvege lehessen. Ők a fényképészek, s közülük egy, Pohánka Xénia, városunk szülötte megmutatja, mi rejlik az ő szemüvege mögött.

Xénia 1985-ben született Balassagyarmaton. A Dózsa György Általános Iskola elvégzése után a Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola határrendészeti szakán tett érettségi vizsgát. Ezután Budapesten tanult tovább a Práter Utcai Szakképző Iskolában, ahol fényképészként végzett. A tehetséges fiatal lányt gyermekkora óta érdekli a fényképezés világa, és bár határ rendésznek tanult, egy égi jel mégis a fényképezőgépek felé vezette, a pillanat varázsát szerette volna megörökíteni, a megismételhetetlen momentumokat rögzíteni az utókor számára. Xénia szereti fotózásain a XX. század hangulatát visszavarázsolni, a régi beállításokat szívesen használja a modern korban is. Balassagyarmat különösképp inspirálja, mindig talál újat, szépet városunkban, s ha csak egy portré erejéig is, de az embereket is megismerheti ezáltal. Tehetsége elismeréseképpen 2005-ben Csemniczky Zoltán és Medvácz Lajos segítségével sikerült egy – az osztálytársával közös – kiállítást szervezni a Művelődési Központ aulájában, ezután egy Nógrád megyei vándor fotókiállításon szerepelt képeivel. Az igazi áttörés 2006-ban következett be, amikor egy nemzetközi fotópályázatba beválasztották az egyik divatfotóját, mely a budapesti Francia Intézetben volt látható. A kép a Palóc System nélkül nem jöhetett volna létre. Fényképészként dolgozni Vácon, Urbán Júlia műtermében kezdett, majd Budapesten Bidzovszky Jánosnál a laborálás csínját-bínját is megtanulhatta. Dolgozott a Borsnak és a Zöld Pardonnak is egy rövid ideig, ám a szakmában komoly versengés folyik, s nem mindenki tud érvényesülni úgy, ahogyan szeretne, így Xénia egy kis stúdiónál folytatta tovább, ahol kitanulta a nyomdai előkészítés menetét is. Ennek kapcsán kijutott Ausztriába, Bécs mellé is, ahol drágaköveket, értékes porcelánokat fotózhatott. Ezen kívül rengeteg érdekes helyen süthette el a gépét, ilyenek például a Palóc Múzeum, a Művelődési Központ, a balassagyarmati vasútállomás, a budapesti vágóhíd víztornya, Görögország, Athén olajfinomítója. Xénia szerint minden hely különlegessé válik, amint meglátja a megfelelő pillanatot a fénykép elkészítéséhez. A Rock Táncháznak köszönhetően belekóstolhatott a koncertfotózásba is, a helyi fiatalok már jól ismerik Xéniát, hisz amikor csak teheti, ott van a közönség soraiban és fényképezőgépével megörökít minden mozzanatot. Jelenleg férjével Budapesten élnek, ahol egy fénymásoló-szalont vezet és grafikusként dolgozik. Fontosnak tartja, hogy a jövőben minél több emberhez eljussanak a képei, az internet világában ez egyre lehetségesebb, így az is, hogy csak és kizárólag a fényképezésnek szentelhesse az idejét. Nemrég indult el a fotóblogja és facebook-os oldala is, így ott is nyomon követhetjük Xénia munkásságát.




2012. február 8., szerda

Most közelről volt szerencsém megérezni, milyen az, ha nem tudok bejutni a felsőoktatásba, mert ellehetetlenítik az egészet. De talán sikerül...