2011. december 28., szerda

Feljegyzés egy emigráns vászonkendőjéről

Csak tartottam a fejem, mélyen szántva tenyeremben, próbáltam elengedni magamat. Szemeim zöldjében megmártottam az ecsetemet és írtam. És egészen idáig elérnek azóta a sorok. Régóta szeretném leírni, mi történt aznap, vasárnap, amikor utoljára tértem vissza a szülőhazámba. Mélyen benne voltunk akkoriban egy olyan rendszerben, melyben a magam fajtákat nem tűrik meg. Oly'annyira nem, hogy pusztítanak, ahol érnek. Nem kezeket vágnak, mint a törzseknél szokás, nem. Annál sokkal görcsösebben akarják kiirtani az írónépet efelé. Görcsösebben, seb-égetéssel. Örökké megbélyegezve dobnak oda bennünket a cenzúra és örök-mély pincék sikoltozó aljának. Hátraköthetnék a kezünket, mi kiabálnánk, torkunk szakadtából, hogy élünk és akár szájjal is belerágnánk a regényeinket a talaj szennyébe.

Egy nap, a feleségem sikítva szaladt le az öbölbe, ahol a kisgyerekkel játszottam. A sírástól fulladozva, mámorosan ölelt át, hevesen lengetett egy levelet megfáradt, cserepes kezében. "Nézd, visszamehetünk!" Ahogyan a levelet olvastam, éreztem, hogy könny-patak áztatja a ráncaimat az arcomon, mint amikor egy kiszáradt ér újra megtelik az özönvíz után. Rácseppent a kormányzó aláírására, a szignóra, mely a belépést jelentette a hazám kapuján. Aznap este csak pipáztam és meredten néztem az árnyjátékot a tűz-itta kandallónál. Nem hittem el, vagy talán nem mertem, hogy visszatérhetünk a farkasok közé, oda, honnan kitaszítottak. Boldogan megyek vissza, pedig csúfoltak és kidobtak! Fogtam az életemet, és visszavittem. Előbb érkeztünk meg, s elhatároztam, körbenézek, mi minden változott meg, mióta elmentünk. Búskomoran sétáltam végig a keménykalapomban és napszemüvegemben az utcákon, itt bizony minden a régi. Mint egy érintetlen szoba, a tárgyak, a képek, a festékek, úgy ahogy voltak, ott vannak, ahol hagyták őket. Egy könyvesboltban a kisasszony azt mondta, hogy a regényeimet már évek óta sehol nem látni, és ahogy kinéz a helyzet, már nem is lesznek a polcokon. De hát, most hívtak vissza, akkor...? Ez nem azt jelenti, hogy már nem vagyok a "nép ellensége"? Gyanú-szagúan igyekeztem vissza a szállodába. Átöltöztem, majd miután a feleségem feltette a mandzsettákat, halkan odasúgta: Nem pakolok ki, amíg vissza nem érsz. Zavart mosollyal néztem rá, a drága asszonyra: Sietek vissza, a jó hírrel, holnap pedig már otthon leszünk, a mi saját házunkban, itthon. Hosszúnak éreztem az utat a "fejesekig", pedig csak pár saroknyira volt. Lassan mentem végig a légüres épület folyosóin, a lábaim szinte beleégtek a piros szőnyegekbe, kitt-katt, a fejem elnehezült. Kopogás, aztán a nyájas kézfogás a kormányzóval… Udvarias, mert annak kell lennie, és nem azért, mert rólam van szó, egy emberről, egy íróról. Így pláne nem azért. Várok, miért hívott, mit akar, nem mondja. Kérdezget a családomról, a házról ahol élünk külhonban, érdektelenül feszengünk egymás előtt. Már éppen feloldódtam volna a kárpitban, amikor elém tolt egy gusztustalanul hosszú és bonyolult papírost, aminek röviden az volt a lényege, hogy lemondok arról a jogomról, miszerint hazajövök, nem kívánok többé az ország állampolgára lenni, letelepszek, ott, ahonnan jöttem. Cserébe kiadnak egyetlen regényemet, megcsonkítva persze. Lemerevedtem, forgott velem a világ, hányingerem lett. Csontjaim sziklaként nehezedtek a testemben. A nyájasképű élve temetett el. Záradékként, ha ennyi nem lett volna elég, odaíratta, ha esetleg úgy döntök, hogy itthon maradok, akkor nem vár rám se munka, se lakás, se társadalmi elismerés, tulajdonképpen nem marad semmim. Egy szó sem jött ki a torkomon, csak ültem sápadtan, vérezve – belülről. Ha aláírom, holnap repülök vissza. Ha nem, akkor vár az utca, a megvesztegetett barátok lesújtó, szánakozó pillantása az utca kövén, ha meglátnak, szóval, maga a halál. Az asztalon láttam még jó pár ilyen papírt, a sorstársaim, barátaim neveivel a végén. Ők aláírták. Hány harag-könny ivódhatott bele ezekbe a lapokba? Aláírták. Tehát elmennek, mert nem tűrik ezt a megalázást. Ezt kaptuk a hazától. A nagy hazától… A feleségemre gondoltam, a gyerekekre. Kitéptem a hárpia kezéből az életem, és ráírtam a nevem. Tessék. Belenéztem a hóhérom szemébe, megigazítottam magamon a büszke öltönyöm és rázártam az országra az ajtót. A taxiban mereven magam elé néztem, bámultam a semmit, a mélabú megsértődött bennem. A szállodai szobánk ezután körülbelül két órán keresztül kétségbeesett sírástól volt hangos. A feleségem összeomlott, nekem támadt, majd vigasztalt. Miért írtál ilyet? Miért csinálják ezt? Miért?... A világ egyik legrettenetesebb kérdése. A bizonytalanságé, az őrlődésé, a két legőrjítőbb érzésé. Tudtuk, el kell mennünk. Nem csak a papír miatt. Az emberek nem akarnak minket. Utáltam magam, hogy ezt tettem a családommal. Rámnehezedett minden, sírtam. A feleségem azt mondta: Látod, nem pakoltam ki a bőröndöket. Éreztem, azt hiszem. Így hát, fogtuk magunkat, a töredezett életünkkel együtt és hazamentünk. Igen, vissza. Ezekszerint az igazi hazánkba.

Nem sokkal később itt kiadták három novellás kötetemet, írom a következőt, a régi életemről. Vissza már nem megyek soha többé, de majd egyszer elmesélem a gyerekeimnek, hogy mit tettek velünk. A szüleik hőn szeretett rendszere. Hogy nem kellettünk, mert igazat írtunk. Hát ez volt az utolsó „otthon” töltött napom története. A nap, ami kettészakította az életemet, miután megtaláltam az igazi hazámat.

A jelenlegi legjobb érzésem: Eszter hív valahogyan: neki én vagyok Szet.

2011. december 24., szombat

B

Az ember, aki kivárta(?), hogy szívem mélyén nyugalomra leljenek a dühöngő hullámok, aki vágyakozva(?) figyelte életem napjait, s mint kisgyermek, szívében strigulázta az eltelt időt, mikor jön el a pillanat. Világtalan voltam, elrejtettem az érzéseket, félve, bizonytalanul. Aztán... Egy nap, mintha egy jövendölés vált volna valóra, megfogta a kezem, és körbetáncoltuk a világot. Onnantól kezdve már papírforma, boldogan élnek... Így érzem, így szeretném!


ez a (az egyik) kedvenc képem róla

2011. december 23., péntek

Tegnap végleg tudatosult bennem, hogy finomakat sütök. Csak finoman hajítanám ki az ablakon. Nem, tényleg jókat kreálok. Apu szakács, szerették, tisztelték, szakértője a szakmájának, így (ha nem is cukrász) ő a legnagyobb kritikusom. Ha neki nem ízlik valami, akkor az nem jó. Beleszületett a fakanalak rengetegébe, kifolyok a számon, amikor főz. Tudja mit beszél. Így inspirál. Nekem ez csak jó, és ő is büszke lesz az apró lányára.

2011. december 22., csütörtök

Itt vagyok ám, nem vesztem el. Csak üzemzavar volt. Éteri hiba. Megcsillant az ördög aranyfoga szemem tükrében.

Itt vagyok, kiabálom.
És folytatom.

2011. december 15., csütörtök

...és akkor hopp... Elég egyetlen mondat, hogy elinduljon kifelé belőled az összegyűlt moslék. Nem rosszból, nem haragszol senkire, felgyülemlett minden. És most kijött. A fejed, az emberek, a nehézségek... Tudnád még sorolni. Csúnya, torz arccal rázod a fejed, mert elég, mert ne szóljanak hozzád, mert sok. Jöjjön ki! Ez a lényeg.

2011. december 14., szerda

Gondolat a szív mélyéről


Köszönd meg minden nap,
hogy ott van melletted a szerelmed,
fogja a kezed, és nem engedi el,
élvezd a perceket, melyeket együtt tölthettek,
az idő nem kímél, mindenki ott táncol a penge élén,
s nincs válogatás, jön majd a nagy pusztítás.
De ha látja, hogy van egy biztos pontod,
akiben megkapaszkodhatsz, s szeretettel megvéd,
akkor nem lesz olyan hatalom,
mi ezt tépné szét.

Borzasztóan hiányzol.

Kislánykák


Eszter az ujja köré csavar, játszadozik velem, bármit megtehetne, a lábai előtt heverek!

2011. december 13., kedd

Vasárnapi performansz Eszterrel

Vasárnap este, kis banzáj Bali szobájában: Bali, Zsuzsa Mima, Eszter és én. (anyáék teszkóznak) Bálint elkápráztat a laptopjával, Eszter nagy örömére.
Tesztkép: beállított portré, tolmácsi garázs mellett jobbról balra: Ata (kezében a miniEszter), Apa, Bandris, Alma, kutyó.
Örömködés, Eszter belebújik, szinte issza a képet.
Mima kérdi: Eszterkém, hol van Anya?
csöpi: AAAAoooo! (kiskezével rámutat a helyes megfejtésre, Anyára:)
na, ezen felbuzdul a kis csapat, kórusban: Eszter, hol van Apa?? Ismét nagy öröm, Eszter rámutat Micura.
Kis gondolkodás, adu ász kérdés: Eszter, hol vagy te a képen? Kisgyermek töri a fejét...: ott! (és ennek rettenetesen örül, teliszájjal nevet, hogy az biztosan ő lesz:) hííí, az nem te vagy!!!! - kiáltunk együtt. Hogy hova mutatott? A kép bal szélén lévő kutyára... :)

2011. december 10., szombat

Hé!

Lehet, hogy rossz ember vagyok, sőt, de annyira nem szeretem, amikor Márai Sándoron, vagy Woody Allen-en nevetnek, válnak vicc tárgyaivá. Vagy Frida Kahlo szemöldökén élcelődnek... Ki tudok ezektől készülni. Persze, nevetni kell mindenen, ahány ember, annyi vélemény, vicc, nézőpont, stb. Nekem nem megy. Nem fogok nevetni, nem tudok. A mintaképeim (ez a szeretteimre, kedveseimre is vonatkozik) számomra szentek! Elfogult Zsófi!



2011. december 7., szerda

A legszebb

Nem tudom mit tartogat még számomra az Isten, de mielőtt meghalok, le akarom írni a nap történetét, amikor Lajos utolszor járt nálam és kirabolt. Már nem vagyok fiatal, egészséges sem vagyok, és nemsokára meg kell halnom. Három esztendeje halogatom e följegyzést. Most úgy érzem, mintha egy hang, amely ellen nem tudok védekezni, sürgetne, hogy írjam le a nap történetét, és mindent, amit tudok Lajosról. Mert ez a kötelességem, és már nincs sok időm... Az ilyen hang félreérthetetlen, ezért engedelmeskedem Isten nevében.
Most már tudom, a ház tartott el minket. Minden, ami szegény kalandos apámtól megmaradt. Csak ez maradt még, csak ez tartott. A ház fedelet borított fölénk, a régi bútorokkal így kifosztottan is az otthont jelentette. A szőlő élelmet adott, nem többet s nem kevesebbet, mint ami kellett a hajótörötteknek. (...) Nunu évtizedenként lassan előlépett az egyetlen társammá. Úgy éltünk együtt, mint a fenyő és a gyöngy. (...) Én akkor már 20 éve nem láttam Lajost, és azt hittem, vértezve vagyok az emléke ellen. Aztán egy napon megkaptam táviratát... Olyan volt, mint minden, amit Lajos húsz év előtt és még régebben nekem és másoknak írt és mondott: átlátszóan hazug, hazug... (...) Ugyan, gondoltam, mit is vihet még el innen Lajos, az ezüstöt? Nevetséges gyanúsítás. Mit ér az a pár horpadt ezüstkanál? Túlzás, Nunu gúnyolódott. (...) Már védtem. Mit is tehettem, ő volt az egyetlen ember életemben, akit szerettem. Aznap éjjel, mikor hazavártuk Lajost, tudtam utoljára az életben, sokáig nem aludtam el. Emléktárgyakat rakosgattam, készültem a látogatásra. S elalvás előtt Lajos régi leveleit olvastam. Ma is babonásan hiszem, hogy a régi levelek olvasása közben különös meggyőző erővel éreztem újra e sejtelmet, hogy Lajosban valamilyen erőforrás rejtőzött. Mint a nagy hegységekben azok az apró folyamok, melyek át és átjárják a hegyet, és céltalanul és nyom nélkül vesznek el a barlangok mélységeiben. Vannak sebek, melyeket nem gyógyít az idő, tudtam, hogy én sem gyógyultam meg...

Szóval, valahogy így hangzik egy részlet a magyar irodalom egyik legzseniálisabb novellájából. Eszter hagyatéka Márai Sándor hagyatéka is, ezt illik megőrizni, mélyen a szívünkben. Olvasd el, megéri. Vagy ha lusta is vagy, de a film azért megér egy estét.




Kezd elszomorítani, hogy nem kapok semmi bíztatót a szívemmel-véremmel kapcsolatban, csak hogy "ússzak, fussak, ássak" meg hogy "jaj, ez teljesen normális". Nem tudom, veled kedves olvasóm milyen gyakran fordul elő, hogy éjszakánként felkelsz, hogy nem bírod felemelni a karod, úgy fáj a mellkasod... Mert ha sokszor megtörténik ez, akkor tényleg teljesen normális. De persze, bírni kell hisz fiatal vagyok, nem baj az, ha néha kicsit fáj a szív. Ígérem, nem panaszkodok többet, be is veszem a szokásos gyógyszereket. Többes szám, a hab a tortán. Nem baj, zakatolunk tovább, tovább... Majd elmúlik.

a változás direktben ment végbe

Kicsit változtattam a blogon. Hanyagolom egy rövidke ideig az én szív-takaró meleg színeimet, és kísérletezgetek a narancssárgával, kékkel. Kell a megújulás. Tudományos tény, hogy akinek monoton az élete, az előbb utóbb belefárad, és kiég. Nem kívánom senkinek ezt a sorsot. Néha csavarni kell egyet a mindennapokon. Jó, ha tudsz újat mutatni, adni, tanítani. Nemcsak magának, hanem a többi kis élőlénynek is. Mindenkinek szüksége van olykor egy fordulatra. Mert ugye aki változik, az lát, érez, hall, tapasztal. És aki lát, érez, hall, tapasztal, az él.

2011. december 6., kedd

Kocsma? Bár? Nem is tudom, bár? Hisz oly mindegy. Lakkozott asztalnál ültünk, benne milliomnyi ember véső-rajza, egy vonal, hogy ott járt, leöntötte, telesírta. Tompa zúgás a fejekben, valakinek cigaretta is jut a szájába. Izzó parázs, végtelenbe szálló füst-gondolat enyészete csavarodik a semmibe. Kossuth-ba és lehet, hogy Chaplin-be is. Gyorsan pislogó karácsonyi díszítés, a száraz levegőbe ünnep-csokrot fújó zűrzavar veszi körül a kis asztaltársaságot. Tea-varázslatban úszik a hangulat, jól esik. Egyikünk az orrához veszi a papírcsomagolást, mélyen beleszippant, kifújja az emlékeit. 6 éve már, hogy a féltett filter ontja az illatát. S most, ez az új, friss csomagocska kellemesen előhívja a kedves emléket. Furcsa, hogy egy illat mennyire megmarad az orrunkban. Emlékszel még a nyári virágok lagymatag illatára? ÉS a szerelmed bőrének cirógató bársonyára? Igaz, hogy nincs élénkebb hallucinogén annál? Az életnek is van egy meghatározhatatlan szaga. Az aktuális környezeted illata a jelenlegi benső otthonod. A barátaid illata, a közös estéké, amikor kilöttyen a bor, majd beletenyerelsz. Az a tiéd, azé a pillanaté. Az illataidat már senki nem veheti el tőled, olyanok mint az emlékek. Örökké benned élnek tovább.

2011. december 5., hétfő

Egy értékes(nek gondolt) házi dolgozatom

Tavaly (vagyis idén) én végzős deák voltam a gimnáziumban, ami rengeteg feszkóval, készülődéssel, reménnyel járt együtt. És persze médiaórákkal. Egyszer azt a feladatot kaptuk, hogy egy sztárportrét alkossunk, egy általunk érdekesnek tartott vagy tisztelt híres embert mutassunk be. Akkoriban bontakozott ki a Woody Allen imádatom, ezért akkoriban egyértelműnek tűnt, hogy őt választom. Így róla írtam. Rettentő büszke vagyok erre a munkámra, szívem telje benne van, mai napig őrizgetem, hisz kézzel írtam meg, alig felhasználva külső segítséget. Még ha nem is ez lesz életem fő műve, de szimbolizálja az akkori hangulatom, amit szerettem, és hát, az én "gyermekem". A végén egy hatalmas csillagos ötös (pedig ez gimiben már nem divat!) jelzi, valamit jól csináltam. Sok mindent mondanék még, pl. hogy nincs rendes vége, mert az már saját vélemény volt, és nem gépeltem be, meg hogy ez csak egy házi dolgozat, stb., de, na... Szóval most ezt osztanám meg a kedves Olvasómmal. Íme.

Allen Stewart Konigsberg, vagy ahogyan mindannyian jól ismerjük, Woody Allen 1935. december 1-jén született, máig aktív filmrendező, humorista, színész-producer. 16 évesen kezdett el szövegeket írni különböző előadóművészeknek, ekkor vette fel a Woody Allen nevet. A New York-i egyetemen kommunikációt és filmművészetet hallgatott, ám sikertelen vizsgái miatt máshol fejezte be tanulmányait. 1960-ban a stand-up comedy spontán és humoros műfajával kezdett foglalkozni, szövegeket írt a humoristáknak, majd később ő maga adta elő szerzeményeit klubokban és egyetemi campusokon. 1965-ben megírta az első forgatókönyvét, mely a Mi újság, cicababa? című filmhez készült. Váratlan sikert hozott ez a fiatal művész életében. Elkezdte megrendezni a megírt történeteit, s sorra következtek a korszakalkotó művek, mint például a Casino Royal, az Allen-féle James Bond paródia, valamint a Fogd a pénzt és fuss, melynek már a főszerepét is ő alakította. Innentől nem volt megállás, egymás után gyártotta a sikerfilmeket: a kissé politikai témájú Banánköztársaság, a sci.fi világot ábrázoló Hétalvó. Ez utóbbinak már ő volt a rendezője, a zeneszerzője, a forgatókönyvírója és a főszereplője is egyaránt. Az igazi, nagy áttörést az 1977-es Annie Hall hozta meg, amiért két Oscar-díjjal jutalmazták. Allen lett a legjobb rendező, megírta a legjobb forgatókönyvet, valamint Annie, azaz Diane Keaton kapta meg a legjobb színésznő kitüntetést is. A nőhöz mindig is különleges kapcsolat fűzte a rendezőt. Nemcsak múzsának tartotta őt, hanem jó barátnak, és 8 évig élete szerelmének is. Miután szerelmük kihűlt, megőrizték jó kapcsolatukat s későbbiekben is dolgoztak még együtt néhány filmben. Woody Allen rendkívül széles palettán mozog a témái terén, szereti kombinálni az aktuális tapasztalatait a képzeletének világával. Filmjeiben visszatérő motívum a szerelem, az emberi kapcsolatrendszer, az élet értelme, a halál, a depresszió, kiemeli az amerikai értelmiségi réteget, a művészek világát. Életrajzi ihletésű alakokat is felfedezhetünk figurái között, ilyenek például a depresszív hajlamú, szeleburdi, ám annál inkább szerethető Alvy Singer, vagy az igazi New York-i értelmiségi férfi, Isaac Davis, a Manhattanből. Változatos szerelmi életét évtizedeken át végigkövette a média. Keaton-t, bár hosszú éveken keresztül éltek együtt, nem vette feleségül. Igazi szerelem volt az övék, a rendező egyszer „megindító idegösszeomlás”-ként emlékezett volt kedveséről. Házasságai sorra válással végződtek, első felesége Harlene Rosen volt, őt követte Louise Lasser. Később egy másik múzsájával, Mia Farrow-val kötött házasságot, akivel gyermekeket is neveltek. 1997-től nevelt lányával Soon-Yi-vel él boldog házasságban. Ez a kapcsolat hatalmas port kavart a nemzetközi közvéleményben, bírósági tárgyalások sora, botrányos újságcikkek láttak napvilágot.

Woody Allent a közönség a filmjei alapján hol egy csetlő-botló komikusként látja, hol egy filozofikus gondolatokat kergető, az élet értelmét és a szerelem kérdéseit feszegető örök álmodozóként. Tény és való, megnyerő humorával, ironikus stílusával, cinikus világszemléletével és laza modorával rengeteg rajongóra tett szert. S bár külsejét ő maga is számtalanszor keményen kritizálta, számtalan nő zárta szívébe, egy-egy romantikus jelenete után. Sztárallűröktől mentes, rendkívüli ember, aki beírta magát a szinonima szótárakba a vastag, fekete keretes szemüveg és a New York szavak mellé. Neve kétségtelenül összefügg most már a XX. század második felének filmművészetével. Kiemelkedő alkotó volt, különös tehetséggel megáldva, egyedit teremtett, s mindig képes volt újat mutatni az embereknek. Előadói estjein a hallgatóság hosszú percekig állva tapsol, tömegek kíváncsiak a jazzkoncertjeire. Lényében van valami igazán szerethető, alakjaival könnyű azonosulni, nem bonyolítja végeláthatatlanságig az egyszerű dolgokat, hozzánk, mindennapi emberekhez szólnak a monológjai. Kissé különc, elvont lelki világa közel kerül hozzánk a filmjei által, sok szállóigévé vált mondása lett közbeszéd tárgya: Érdekes arca van. Érdekes, hogy ez egy arc.

Húst festeni

Órák óta ültem a bársonyfotelben, hogy mitévő legyek. Mitévő. Dörzsöltem a számat, elzavartam a napsugarakat a szememről, körmöm rágtam, rágyújtottam. Beletúrtam a vörös hajamba, szemem forgattam, sóhajtoztam. Na, most akkor milyen legyen? Döcögve felálltam a fotelből, aztán odamentem az ablakhoz, hátha megtalál ölelni az ihlet, odalentről, az utcáról. Magas, ifjú, hátratúrt hajjal, kék sapkában... Nem is tudom, a háta mint egy kérdőjel. Töpörödött, babaarcú... Slampos, öreg. Nem jön. Mint az űzött vad, fel-alá járkáltam, belekaptam idegesen az ecsetestálba, belenyomtam fulladásig a vízbe, erőszakkal összeszorítottam a szemem, rá a palettára, onnan a vászonra... Ilyen lesz!!! Óvatosan kinyitottam a szemeim; vörösképű, falánk okkersárga hajjal, kékes fülekkel? Mint egy halott norvég hegymászó. Végképp kimerültem, kerestem a régebbi képeket, hátha már egyszer megvolt... Áh, nem tudok magamnak társat festeni. Végső elkeseredés. Tényleg, mi legyen? Miből keltem életre gondolataim porondjára a csendes szerelmet? A mindent elsöprőt. Valahogy csak el kell képzelnem. Írjam le, milyen lehet? Annyira sablonos. Akkor?... Egy kicsit még álldogáltam ott a vászon előtt, csalódva, a napnyalábok cirógatták a zsebre dugott kezeim maradék szabad felületét. Hátrahajtottam a fejem, nem hagytam magamnak belátni a valóságot. Az indulatoktól energiára kapva, mint a nyíl, melyet hirtelen elenged az ideg szorító marása, kiviharzottam a lagymatag szobából. Ki az utcára, a piacra, a templom elé, akárhova, ahol majd meglátom. Feldúltan, szinte őrjöngve jártam a várost, majd rám esteledett. Aztán feladtam. Most, hogy kimondtam, megnyugodtam. Súlytalanul zuhantam le az ágyra, mert tudom már: nem űzhetem. Odajön hozzám magától. Nem vad, hogy elejtsem, nem. Szelíden jön oda, hogy szíve összes szeretetével megajándékozzon engem. Egy dolgom van csupán: viszontszeretni, ápolni a lángot, mely mindkettőnket melegít. Vigyázni rá, kettőnkre. S a képből, az ecsetvonásokból hús-vér ember születik.

u.i.: sikerült :)
Ketten vagyunk.
Így lettünk egészek.
Most jó.
Csak az enyém.
Én
az övé vagyok, teljesen.
Önzőség nélkül, sort sor alá,
marad ez.
Még.

2011. december 1., csütörtök

Bálint a legjobb barátom. Az egyetlen barátom.


(és még Szilvi, Zsófi, Kati)

2011. november 30., szerda

Jó kis búskomor nap. Amolyan nagyon tipikus novemberi. Már a falevelek sem susognak, nincsenek már. Láttam már szürkébbet, őszibbet, de ez most valahogy mégis jobban megvisel. De lássuk be, ezt is meg kell élni, nem lehet mindig rügyfakadás. Egyensúly, kedves Olvasóm, egyensúly. Törekedni rá, s ha nem is sikerül, megpróbáltad. Onnantól kezdve nem szólhat senki egy árva szót sem. Mert nem a cél a fontos, hanem az utazás, hogy élhessek egy bölcs közhellyel.

2011. november 23., szerda

Még ez

Vannak emberek akik valószínűleg lelkükben összefonódva születtek, aztán szétváltak, hogy megtalálhassák egymást. Mama és Papa, Anya és Apa, Szilvi és Miki példája bizony erősen példaértékű. Nem vicc a "jóban-rosszban együtt" szöveg. (most például...) Olyan ez, mint a tánclépések. Nézed a profikat, próbálod sután utánozni őket, de valamiért mindig elbénázod. Mert nem mehet ugyanúgy. Így alakult ki az a sok-sokféle tánc. Hogy próbálgatták egymást az emberek. A lábaikat ide-oda tették, próbálták érezni a rezgést. Aztán hopp, összerezzent a két test, bebizonyosodott az összetartozás. Onnantól nincs visszaút. Nincs az, hogy "mással is boldog leszek". Ne erőltessük... Bálint, édes, amikor azt mondom, hogy nekem ő a legtökéletesebb ember a világon, ő az a bizonyos, akkor csak legyint, rázza a fejét. Pedig ezt érzem én, remélem ő is. Hogy nem jó más, csak ő, mert benne van a világ. El kell hinni, magadba kell szugerálnod, hogy valakinek te vagy a legértékesebb kincse. Hidd csak el, bizony ez így van. A fél, a kifogástalan egészhez. Sokan kutatják mi is a titok, hát ez. Az elfogadás, hogy valaki önzetlenül szeret. A szív, fogadd csak el, a tiéddel együtt dobban, az veled együtt vész el. Nincs mese, valamiért így kell lennie.

Így, későn... csak egy gyors valami

Késő van. Rettentően egyedül érzem magam, még hűvösebb a zárt világ. Mit mondjak? Rá kellett ébrednem, sok minden nem úgy van, ahogy az látszik... Ezen nem lehetek felháborodva, én vagyok túl pozitív. "Jaj, az nem úgy van!" "Olyan kis buta vagy még." "Inkább ne szólalj meg." - hangzik körös-körül. Aztán rá kell jönnöm mindig, korántsem szabad engednem a szívemnek. Tágra kell nyitnom a szemem, és annak a kezét megfogni, aki tényleg jó felé vezet. Bízom bennetek, ez lenne az én nagy nagy hibám. Mindenkiben, túlságosan. Szépek vagytok és ragyogóak. Okosak és hízelegtek. De belül rohad a hús, láthatatlan az enyészet. Ám én hiszek, hogy nekem vannak kivételeim, igaz embereim. Jelenleg egy Márai novellán gondolkozom, és azon, hogy mit kéne még megosztanom itt... Szóval így telnek a napok. A jó és a rossz összeölelkezik és így szállják meg az életünket. Verekednek, cibálják a hajam, leülnek és együtt keresik a megoldást. Ilyenek ezek... Most mondd meg. Egyedül vagyok.

2011. november 16., szerda

nemtudomhanyadikszív

Szóval Ő az...

(bocsánat a lopásért, Sz)

...akiért mindent, bármit, akármit, akit a legjobban és legerősebben,
akiben örökké, és aki miatt nagyon...

Mi is?

Rettenetesen fáj napok óta a jobb félmellkasom, nem enyhül sehogy... Anya azt mondta: "legalább nem a bal...". Ha úgy vesszük, igaza van. Kellemetlen, mély fájás ez, szúró érzéssel... Na, nem jó. Tényleg rossz, megbélyegzi a napom, tompán piszkál a szemét. Végsősoron nem erről akartam én most itt írni. Egy értelmiségi műsorban arról beszélgettek, bizonyos professzorok, jogtudósok, metafizikusok, és egy parasztbácsi, hogy Isten milyen állat lenne. Két korty tea és ssssszzzz között nagyra nyitottam szemeim, mégis, miféle téma ez??? Kicsit meghökkentem először, nem is figyeltem tovább a műsort, inkább elkezdtem kattogtatni az agyam. Bizarr téma, valóban, de beszélni (írni) erről is lehet. Szóval szerintem Isten milyen állat lenne? Gondolj, gondolj, gondolj... Nyilván valami tiszteletreméltó, mint az oroszlán, vagy egy büszke, szép teremtmény, mint a páva. Barátságos is, mint egy hűséges kutya, és szelíd mint egy teknős. Vagy nagy és bámulatos, mint egy sasmadár, esetleg egy elefánt. Jó hallgatóság és segítőkész, mint egy macska, mint egy kis kecske. Na de azért mégsem hasonlíthatom egy kecskéhez a Teremtőt... Aztán beugrott... Hiszen ő a mindenható pók. Hiszen teljesen egyértelmű lenne. Az ő kezében vannak a szálak, megszövi életünk kicsiny sorsát, minden nála fut össze. Jóságos és bölcs, de ha kell, könyörtelen és szigorú. Tessék, megfejtettem. Itt kérek elnézést, ha ez valakit sért, bánt, Ott fent, Nála lehet reklamálni. Elvégre ezeket a gondolatokat is Ő rakta a fejembe. :)

2011. november 10., csütörtök

In memoriam

November 10-ét írunk jelenleg. Szép idő van, mondhatni kellemes. Olyan érzésem támad, hogy talán nem is ősz van, hanem csak a tavasz próbálgatja a szárnyait... De nem, bizonyosan ősz van. Tegnap egy számomra rendkívül fontos évforduló volt. Egy olyan ember halálának évfordulója, aki régóta meghatározza az irodalomhoz való viszonyomat. Általános iskolás, piciny gyerekkorom óta "magyaros" vagyok, az irodalom az én váram. Emlékszem, nyolcadikban az egyik irodalomórán elszavaltam a Nem tudhatom című verset. A drága Kati néni szeme könnybe lábadt, ötösre még soha nem voltam ilyen büszke. Onnantól kezdve Radnóti Miklós a legkedvesebb költőm lett. Aztán a gimnáziumban telt az első, második év, és én rendületlenül olvastam a verseit, szívtam magamba az eclogáit. Aztán eljött a negyedik év, a memoriterek súlyosan nehezedtek az osztályra, az egyetlen ember lehettem, aki mosolygott, hogy "végre, Radnóti!". Az előbb említett Nem tudhatom-ot már meg sem kellett tanulnom, Razglednicák, és a többi kis csoda. Bevallom, lusta tanuló lévén, nehezen álltam neki. De tudtam, ő megérdemli, hogy becsületesen megtanuljam a verseit. És persze örültem, hogy ismét szavalhatok tőle valamit.
Mindenesetre Radnóti tegnap volt 67 éve, hogy meghalt... Nem egy kerek évforduló, de illik megemlékezni róla.

Nyugodjon békében!

2011. november 7., hétfő

!!!

Egy nagyon kedves ismerősöm (semmi túlzással, barátom) leírta DIÓHÉJBAN, hogy milyen ha egy egész kicsi gyermeket nevelsz, aki egyre jobban nő és csak nő, és makacsodik, és egyre jobban szeret, stb... Mivel az ember ujja fárad, ezért nem írt le mindent egyszerre, mert akkor egy jó kis regény kerekedett volna ki a soraiból :)

Ajánlom mindenkinek, aki kételkedik, aki kíváncsi, akinek bizonygatni kell, hogy így van... annak nem ajánlom, az majd úgyis megtapasztalja, ha lesz egy kistücsök a házánál.

Köszönjük meg Szilvinek, és az anyukáknak! Kívánok mindenkinek ennyi szeretetet!

Az írás itt olvasható:

2011. november 4., péntek

Töredék a kisgyermekkorból

-Buta vagyok én, Karak?
-Nem vagy buta, csak még keveset tudsz.

2011. november 2., szerda

♥ II.


nekem tulajdonképpen Bálint a mindenem
Az előbb lilahagymát kerestem a konyhában, mindent felforgattam, de sehol nem találtam. Eléggé letörtem, aztán végül meggyőztem magam, hogy jó lesz a sima hagyma is a főzelékbe. Amikor kivettem a zacskót, megláttam, hogy alatta bújt meg három kicsike szem lilahagyma is. Megörültem, természetesen.
Na, de ez a kis történet csak éppen arra volt jó a mai napon, hogy tanultam belőle valamit. Döntéseket kell hoznunk, és bárhogy is válasszunk, valószínűleg mindig jó sül ki belőle, előbb-utóbb... Persze a másik tanulság az, hogy mindig a dolgok mögé kell néznünk.
Szóval ezzel az eseménnyel részese lehettem a saját tanmesémnek.

2011. október 29., szombat


amikor kicsit rózsaszín vagyok, annak ellenére, hogy nem az én színem :)

!

Életem hátra lévő részében mindig fogok tanulni valamit. Mostantól türelmet tanulok. Ha kész, jöhet a többi fontos dolog.

Kezdem is.
Istenem, adj erőt, kérlek!

2011. október 28., péntek

Egyperces az édesanyákról, kicsikről, mostanság

-Azt mondom idejössz! Ne kelljen elfenekelni! Az Isten áldjon meg, gyere már! Nem hallod amit mondok?! Igyekezzél!... Akkor azt csinálsz, amit akarsz, nekem oly' mindegy, hol vagy...
Ez a monológ tegnap délután hangzott el, a fülem hallatára. Egy édesanya a két év körüli gyermekét nevelte így (fenyegette). Kicsit kimeresztettem a szemem a faleveleket gereblyézve... Felmerült bennem a kérdés, ki a rosszabb, az anyuka, vagy a picúr? Ezen sokáig morfondíroztam, Míg nem látom a nyitott kapubejárón, hogy az édesanya dühösen ráncigálja a kisgyereket, míg az csendben tűri, hogy a felnőttek ide-oda tépik. Hm, okos enged... 1-0 a gyermek javára. Visszagondoltam a gyermekkoromra, engem nem kellett ráncigálni (nagyon). Kevés hisztivel és sok kreatív önfoglalkoztatással átvészeltem ezt az időszakot. Eközben Tolmácson... egy Édesanya naponta győzedelmeskedik a szeretetével a változó hangulatú kicsin. Szeretettel, nem idegfeszítő "gyere már te kis görcs"-csel.
Egyesek jobb anyák, mások jobb gyermekek.
Végeredmény: gyermekek-édesanyák: 1-1


Ajánlva Anyukámnak, nagyiéknak, Sziszkének, Zsuzsának, gyermekeiknek, és minden olyan szülőnek, akinek a szeretet a fegyvere.

2011. október 26., szerda

Körkép a kereskedelemről a településemen

Kaptam egy címet, kevéske instrukciót, hogy írjak meg egy esszét erről a témáról, a célt nem írom le, mert szupertitkos ;) Örömmel vállaltam; íme, ez lett:

Születésem óta Balassagyarmaton élek és azóta rengeteg változás történt a városban, legfőképpen a kereskedelem terén. Boltok nyíltak, éttermek zártak be. Szinte el sem telik hónap anélkül, hogy meg ne jelenne valami új színfolt a város üzletei között. Szerencsére vannak vendéglátó helyiségek, ruházati és élelmiszerboltok is egyaránt, melyek kiállják az idő próbáját, és évek, vagy akár évtizedek óta megállják a helyüket a kisváros életében. 1989 óta, amikor megnyíltak a határok, a külföldi vállalkozóknak lehetőségük nyílt Magyarországon kereskedni. Városunkban is fellelhető már igen régóta amerikai székhelyű márkabolt, kelet-ázsiai boltok, a világ különböző tájairól érkezett termékek. Az elmúlt években azonban a kínai kereskedők száma rohamosan megnőtt. A település főutcáján csak kapkodhatjuk a fejünket, hiszen valósággal átvették az uralmat a városi kereskedelemben. Évről évre újabb ruházati boltokat nyitnak, melyek rendkívüli módon hoznak hasznot a kínaiak számára. A számukra kedvező és olcsó bérleti feltételek mellett megéri nekik a messziről behozott áru áron aluli eladása is. Sajnos ez a jelenség napjainkra igencsak elnyomta a hazai, balassagyarmati kisvállakozókat, akik már nem tudják felvenni a versenyt az ázsiaiakkal. A másik véglet a tengerentúli sportmárkák gyors térhódítása, melyek jóval drágábbak, ám mégis megélnek az olcsóbb termékek mellett, már jó ideje. Sajnálatos módon a vendéglátóipar az utóbbi években már csak árnyéka önmagának. Olyan neves helyek mentek tönkre a tarthatatlan pénzügyi gondok miatt, mint a Balassa étterem vagy éppen az évtizedes múltra visszatekintő Ipoly Hotel. Amik pedig megmaradtak, azok sem hozták a várt hasznot. Nemrégiben sok apró gyorsétterem, kifőzde nyílt megfizethető árakkal és némelyik helyen különleges ételekkel. Ezek között is a pizzériák vezetnek, mint bevételben, mint a vendégek számával kapcsolatban is. Egymás között magasra teszik a lécet, így emelve a színvonalat. A mintegy 20 000 fős városban, mint a világ minden egyes táján, az élelmiszer nagyon fontos dolog. Ebben az iparágban a magyar vállalkozók verhetetlenek. A lakók egyre inkább bíznak a hazai kereskedőkben, látva a külföldi botrányokat. Minden kis- és nagyvállalkozó törekszik a friss, hazai áru felvásárlására, majd biztonságos eladására. A helyi húsboltok, élelmiszerboltok, zöldségesek változatlanul olcsó és megbízható termékeikkel az első helyen állnak vásárlóik szívében. Felbuzdulva ezen, az olyan nagy multi cégek, mit a Tesco, a Lidl vagy a Penny Market, kampányba kezdtek és változtatva a stratégiájukon, egyre több magyar nagykereskedéssel együttműködve, - a balassagyarmati vásárlók legnagyobb örömére – egyre több igényes és, ami még fontosabb magyar terméket forgalmaznak elérhető áron. A polcokon megtalálhatjuk a méltán híres magyar mezőgazdaság és állattenyésztés legkeresettebb termékeit, mint például a magyar baromfi, hagyma, erős paprika, hazai tejtermékek, alföldi búzából készült kenyér. A szuper- és hipermarketek kínálata azonban nem veszi fel a versenyt a helyi vállalkozók által üzemeltetett zöldségesekkel, az egyszerű ember által leginkább megszokott és megszeretett kisebb élelmiszerboltokkal. Legtöbbjüket felemészti az áruházláncok féktelen terjeszkedése, de mint minden időben, az embereknek szükségük van a „saját hentesükre”. Örömmel látom, hogy a magyar gazdaság az Európai Unión belüli szabad kereskedelem ellenére még mindig pártolja a hazai termelőket, azokat, akik ragaszkodnak a belföldön megtermelt árukhoz. Lehetőségeimhez mérten én is támogatom a magyar vállalkozókat, hiszen ebben megbízhatunk, és kitartok amellett, hogy a spanyol, vagy az olasz uborkával szemben még mindig a magyar uborka a legfinomabb, és az angol, német pamutnál sokkal tovább tart a magyar pamutpulóver.

Kérdések, válaszok nélkül

Egyszer elfogynak a könnyeink? Mi táplálja őket? A szerelem, a bánat? Honnan jönnek? Az agyunkból vagy a szívünkből?
Na mindegy.

2011. október 19., szerda

http://www.youtube.com/watch?v=NY-f56HSskU

már értem, hogy miért... :( :)
öö, szóval, mindjárt karácsony... és amellett, hogy boldogságot, egészséget, papámnak gyors gyógyulást, és rengeteg szeretetet kívánok mindenkinek, magamnak még egy Zazálea táskát is (mert az ember lánya sosem lehet eléggé önző, ösztönéből adódóan)

2011. október 16., vasárnap

...a kiscsaj meg csak ült ott, magában, pár apró mécsvilágnál. Most akkor beleverje a fejét a falba, vagy próbáljon meg valami kevésbé könnyű, de lényegesen okosabb dolgot találni erre a helyzetre. Ott van a gombóc a torkában, hogy sírni ugye nem szabad, kiabálni még úgysem, ezért inkább hergeli magát, hogy nevessen. Mindig fel kell kászálódni, nincs kifogás, keményen ostorozni kell magunkat, hogy bírjuk. Nincs lazsálás. (...) Lefekszik, aztán... lesz valami. Felkel valami új a nappal. Mert ugye, mindig van holnap, mindig ott van a kezünkben a megbocsátás, a nagy levegő, tízig számolás. Egy, kettő, három, négy, négy, nééégy!!!... Tíznél mér meg kell szabadulnunk a tüskéktől. Megköszönni, hogy belénk rúgtak, jó érzés! Nem fáj már, igaz? Fáj? Nem kell vele foglalkozni. Elmúlik, ugyebár, mondják. Imádkozunk; legyen igazuk.

2011. október 13., csütörtök

http://foltbolt.hu/shop/paloc/

palóc lánynak palóc ékszer! éljen a Folt Bolt!

(nagyon vágyom egy Zazálea játékra már, siess!)

2011. október 6., csütörtök

Tegnap néztem egy videót Eszter első lépéseiről. Szilvi hívogatta magához a babát, és ahogy hallottam a hangját, nagyon szép volt. Mint amikor a mesében a tündér trillázik. Kellemes, szép, megnyugtató hang volt ez. Úgy beleszerettem. Ma hallom élőben is!
Jelenleg úgy érzem magam, mint egy elmosódott ujjlenyomat...

2011. október 4., kedd

Ma ismét beleszerettem a szerelmembe. És csodálatos érzés, hogy még jobban tudok vágyakozni utána, még jobban belé tudok csavarodni. Fantasztikus szerelmem van, a legjobb a világon. Soha többé nem kell más, csak Ő számít, rá hallgatok, neki elmondok mindent, csak az Ő ölelése kell, az ő szerelme. Nem is tudom már tovább fokozni. Talán nem is szükséges, inkább lubickolok még magamban, a mézcseppízű valóságomban, Benne.




2011. szeptember 28., szerda

Karmazsinpirók

Jaj!

Minap a kezembe került egy újság, melynek címlapján ordított a hír:

FÉLEK AZ ÖREGEDÉSTŐL!

Őszintén mondva, én nem félek, sőt, várom is. Aha, mondhatnád, kedves olvasó, 18 évesen te aztán... Lehet. Ám én inkább már büszke akarok lenni a szarkalábakra a szememnél. Akkor már a taknyosok szemébe mondhatom: na látod, én megmondtam!

2011. szeptember 26., hétfő

Hétfő

A hétfő a hét legnehezebb napja. Visszaszokni az iskolához, a munkához, a zajos gépekhez, a hétköznapokhoz, a finom, barackillatú hétvége után. Visszaszokni ahhoz, hogy újra elmegy valaki. Nem örökre, még csak nem is egy teljes hétre... de, elmegy. Monotonitást hoz az életembe, pont olyat, amit a tanulás okozott régen. Betömött egy nagy lyukat, magyarul. Csak Bálintnak mondtam, azt is félve, hogy mennyire nagy is ez az űr. A betegségem, az hogy nem merek elmenni messzire, mert félő, hogy ha idegenben leszek rosszul, nem kezelnek megfelelően, vagy egyáltalán, itthon hagyom a gyógyszerem, úristen... Szóval nem tanulok idén. Vagyis de, angolt. Holnap megyek tanárhoz. Ám nem járok sehova. Nincsenek körülöttem a kényelmes kis embereim, nem érzem a közelséget, a tudat, hogy a feleim legalább 80 kilométerre vannak tőlem, vagy legalábbis 30-ra, megijeszt. És elszomorít. Móricz szerint, aki beragad a sárba, az már nem jön ki onnét. Megcáfolom. Jövőre újra a körforgás teljes jogú tagja leszek valamelyik oktatási intézményben, remélve, hogy addigra feltalálja az orvostudomány a betegségeim valódi kezelési módját, vagy legalábbis enyhíti. Így lesz... így KELL lennie. Azért... nyomasztó itt. Ilyen formában. Mármint, a szociális igényem lecsökkent 3 napra a hétből, amikor is Bálint hazajön. Pontosabban 2. Kevés időt töltünk együtt, de bátran mondhatom, hogy azt viszont hasznosítjuk, ahogyan csak lehet. Nem hagy unatkozni (ha mégis azt mondom tücsök, hogy unatkozok, az azért van, mert épp humoromnál vagyok. Szeretlek! - a szerk.). Mindenesetre most lehetne jobb is, de mégsem olyan rossz. Meg vagyok fázva, azt hiszem.

Eszter, a bácsival


szerelmeim, május, röpülő pitypangvirág

2011. szeptember 20., kedd

írni, csak írni...

Ha már itt tartunk. Sok kevésbé korosabb embertől hallom, hogy szemtelenül fiatal vagyok. Közelebb vagyok már a tizenkilenchez, mint a tizennyolchoz. Szégyenlősség nélkül bevallom, öregebbnek és lepukkantabbnak érzem magam. Valószínűleg már a harmincas ceruzarágós, cigifüstszagú, mellényes írók életét élem. Ám bevallom, jó ez így. Nem értem meg a korombeli tinédzsereket. Most jó írni. Utálom az ilyet, amikor nagyon írnék, de nem jön az ihlet. Festeni, fényképezni könnyebb. Ott van minden előtted, csak válogatni kell. Nekem le kell ülnöm a fejemmel és kotorászni benne. Végigtúrni a tapasztalataim, emlékeim, élményeim dobozait, és megformálni belőle a vonalakat. Összeszedni 500 szót, hogy ne legyen kurta a mondanivalóm. De ezt akarom csinálni.

fenteső

Aranyozott az ég alj'. Néhány perce felfigyeltem egy kisgyerek segélykiáltó sírására a lenti méregfolyóban. "Anya, segítsél, fáj!" Langyos sóhajtásokkal próbál elsettenkedni a nyár. Nem sikerül, hisz mindenki nyafog, hibáztatja egy olyan dologért, amit ő maga sem tud megállítani: az elmúlás. "Édesanyácskám, sajog a szívem, bömbölök, mulaszd el!" "Gyermekem, elmúlik."
Meleg még az aszfalt, hangosan pattan rajta a labda, feszülve repül az ég felé, s ahogy azt kell, elhagyja magát. Meleg a tarkóm is még, belülről jövő, bágyadt meleg tölti el. Tintás kezemmel még utoljára megdörzsölöm nedves szememet, majd folytatom a betűvetést. Elmúlik, mondanátok. Miért? Kérdeznétek. Mert ez az élet rendje? Mert ennek így kell lennie. Nem kell. Ezt azok találták ki, akiknek nincsen védekezőképességük az elmúlás ellen. Te tehetsz róla, mert elmúlik a szerelem. Aztán ha vége van... Fájnia kell. Egy darab leválik a testedről, kicsit mindig szétesik a szíved. Nincs ezzel semmi baj. Meg kell siratni, hogy itt a vége. Aztán le kell ülnöd a darabok közé, és elkezdeni összeragasztgatni őket. Hiszen nem élhetsz teljes életet szív nélkül. Kell az, magadnak, hogy majd odaadd másnak. És fantasztikus képesség ez, mert minden ember képes rá, mindössze akarat kérdése az egész. Nem is írom tovább... hagylak dolgozni a ragasztáson.

Az elveszett patak - zsáner című kép

édeském

2011. szeptember 19., hétfő

Alvy

"na... és eszembe jutott a régi vicc, tudják, hogy a pasi elmegy a pszichiáterhez, és azt mondja neki: Doktor úr, a bátyám megbolondult. Tyúknak képzeli magát.. Mire a doki azt mondja: Hát akkor jelentse be, és elviszik kezelésre. Erre a pasi: Bejelenteném én, csak hát akkor ott maradunk tojás nélkül. Hát valahogy én is így vagyok a kapcsolatokkal. Értik, hogy gondolom: mindegyik teljesen irracionális és őrült és abszurd és... de... de azért csak belevágunk mindig, mert hát a legtöbb ember nem akar ott maradni tojás nélkül."

2011. szeptember 15., csütörtök

Amindenségit

Pár perccel ezelőtt Szilvi (továbbiakban Édesanya) küldött pár linket, nézzem meg a családi képeket. Örömmel vágtam bele a feladatba, imádom nézegetni a képeiket. Aztán még kutyafuttában, mielőtt nyugovóra tért volna szeretett férje és gyermeke mellé, még mutatott egy olyan videót, amin a most másfél éves gyönyörűség, Eszter, még éppen csak felfedezi a mászás örömeit. Amint megláttam, tudatomon kívül könnybe lábadt a két szemem. Nem ismertem még őket a videó készítésekor, ám mégis olyan büszkeség fogott el, amit el nem mondhatok. Ott volt két videó (egy most készült és ez a régi) egymás mellett megnyitva, és én csak ámultam. Lehajtott fejjel meredtem magam elé. Egyszer rajtam is végbe ment ez a folyamat, és már mekkora vagyok. Ez a csöpp lány is mennyit nőtt. Fantasztikus a változás! Bocsánat az esendőségemért, nem találkoztam még efféle fejlődési folyamattal, és most csodálattal tölt el minden pillanata. Az aktuális, rajzolós, "popo"-s videóban Édesanya rászól a kisgyermekre: Hahó, csak a papíron szabad rajzolni! Eszter leül a hatalmas rajzlapra, művészi tehetséggel fogja meg a zsírkrétát, hallgatva édesanyja szavára.
Drága gyermek, eszembe jutott a születésnapi ajándékod :)

u.i.: még most is csak lesem a monitort.
Köszönöm, Te Felsőbbrendű, hogy ismerhetem őket!

lábjegyzet: nézegetem az albumokat, eljutottam a májusi pitypangoshoz (a legeslegkedvencemhez), és
itt megint elsírtam magam, mert Bálint is ott van, Édesanya is meg Édesapa a gép mögött...
Gyönyörűségeim, szerelmeim. :) (nem sírok már, ígérem, elég belőlem)

2011. szeptember 13., kedd

Pont most

Álmossá, lagymataggá tesz ez a betegség. Kicsit jó lenne nem érezni, mennyire fáj, mennyire nem jó most nekem ebben a testben. Szárnyra kapnék, elröpülnék. A laktanyába a munkásszálló helyett. Az első Cseh Tamás dal, amit hallottam, 2006 tájékán volt, Az ócska cipő. Amikor 2009 nyarán meghalt Füst a szemében, betettem a fülembe a fülesemet, aztán ezt hallgattam egész nap. Nem tudtam mit lehetne olyankor mondani, ha valaki végleg elmegy. Rettenetes dolog, ha valaki fontos kiesik mellőlem. És már senki sem fiatalodik, senki sem lesz gyermekibb. Mind elmennek. Aztán páran itt maradunk, bennünket felemészt a hiány, az érzés, hogy "ha csak még valamit mondhattam volna neki..." Mit mondtál volna? Ugye hogy te sem tudod. Egyszerűen csak ülsz egy széken, és fáj.

2011. szeptember 7., szerda

Mindent Anyáról

Anya nagyon figyel rám.
Anya vigyáz minden léptemre.
Anya jobb helyen van, ahol nincs rossz és mindig süt a nap.
Anya látja, hogy boldog vagyok.
Anya őrzi az álmaink.
Anya megsimogat és puszit ad, mikor elalszom.
Anya büszke az unokájára, és vigyáz, hogy ne sérüljön, ha elesik.
Anya mosolyogva néz rám.
Anya mindig ilyen lányt akart magának.
Anya velem sír, ha szomorú vagyok.
Anya örökre itt él, a szívemben.
Anya nagyon szeret engem.
Anya a legcsodálatosabb ember, aki valaha ezen a földön élhetett.

Szilvinek.
Anya sosem felejt téged! :)

.


2011. szeptember 5., hétfő

Szépen kiöltözve...

...esküvőn voltunk

Írói ars poetica

Ellentétes kicsit a cím, de sajnos nem tudom latinul, hogy mi is az az írói hitvallás. Mindenesetre az enyémet az egyik kedvenc novellistám, Móricz Zsigmond fogalmazta meg pár sorban:

"Az igazi írás mindig, s ma is abból származik, hogy valaki, akinek valami roppant nagy fájdalma van: ki akarja ezt kiáltani, hogy megkönnyebbüljön tőle... Szépen megírni csak azt lehet, ami fáj."

2011. szeptember 1., csütörtök

Bálint


Magamban hordom a szívedet, a szívemben hordom. Mindig itt van velem. Bárhová megyek, mindig kell nekem. És akármit teszek, bármi lesz, Te ott leszel, kedvesem. A sors nem riaszt, mert Te vagy a sors nekem. Nem kell világ ennél szebb, mert Te vagy a világ, igen.

Küldöm ezt minden szerető szívnek, amely egy másikért dobban.

2011. augusztus 16., kedd

Hosszú haj, sok idő

A régi képeit nézegetem. Azt hiszem, kicsit sajnálom, hogy már nem lehet hosszabb a haja. Katonaember, nem szabad. Tilos a hosszabb haj. Elég nagy kár. Csak egy kicsivel hosszabb, mint régen, nem sokkal... Egészen halvány emlékeim vannak róla olyan hajjal. Egy megszeppent, mosolygós fiú állt előttem, miután Gyuri ott hagyta őt velem. Szegény, vagyis... én is szegény. Én sem tudtam mit mondani neki. Ő klórosnak hívott, én meg őt honvédnek. "Szabina képzeld, Bálint katona lesz." Gyuri mindenáron bizonygatta, hogy nekem ő kell. "Nézd, milyen vicces a fiú, és mennyire tetszel neki!" Legyintettem rá, aztán belül égetett a kíváncsiság, hogy milyen ember is valójában. Tetszett, igen. Hetek, hónapok teltek el nélküle. Néha szembe jutott, de mindig be lett söpörve a szőnyeg alá. Pedig ez legalább 2 és fél, 3 éve volt... Az sok idő... Ha lett volna alkalom, vagy ha előbb jött volna az isteni szikra... Vagy ha... Persze, így utólag okos vagyok. Mi lett volna, ha előbb alakul ki... Ezen kár bánkódni, Bálint is mondta. Legalább van mit bepótolni :)

Antoine

Az apró gyermek fanyalogva nézett Désirére, aki kiflikkel állt elé. "Azt hiszem, ha nagy leszek, halálosan szerelmes leszek belé." - merengett Antoine s huncutul csókot dobott Désiré felé.

Désiré

Désirére visszasandított Antoine álmában, és eltűnt. Szinte gyermek volt még, rövidnadrágban. '98 körüli forma. Felébredvén, a közértben hat kiflit vásárolt Désiré.

2011. augusztus 15., hétfő

Futva mondom el

Csodálatos az élet. Apró szilánkokra zúz, ha épp olyan kedve van, aztán pontos mozdulatokkal összerak. Arrogánsan elvesz, majd mézes pofával a szemedbe röhög; "de hiszen meg sem érdemelted, amit kaptál". Részben igaza van. Nem bántál jól az ajándékkal, elhanyagoltad, kerestél egy (szerinted) jobbat, többet akartál. Ezt nem lehet sokáig tűrni. Az emberben van egy olyan anyag, ami hihetetlen módon képes alávetni magát bárminek, aztán van az az oldal, amit ha nagyon sokáig piszkálnak, akkor végtelen erővel tör elő és tipor el mindent. Eltiporja saját magát. Átláthatatlan dolog a lélek. "Megfejtettelek!" - mondta Antoine. "Átvertelek." - felelt a lélek. Kényszeresen akarjuk a többi embert felfedezni. Azt hisszük, képesek vagyunk rá. Kutatjuk, nézegetjük az auráját, megnézzük össze illünk-e a párunkkal a párhoroszkóp alapján. Ugyan, ez mind füst, köd. A másikban dől el, hogy működik-e. Ellenkezünk, elfordulunk, menekülünk, hogy nem kell a másik. Aztán miután teljesen elvakít a gomolygó gőz, nem kapunk tovább levegőt, az utolsó, nehéz lélegzetvételből segélykiáltás lesz: Nem bírom tovább! Fájdalmas szívverés, majd a vihar elül. Kitisztul a kép, ó! Valaki végig ott várt a napfényben és a kezét nyújtotta... És még mindig ott áll. Talpig ünneplőben, mosolyogva. Téged akar, fogadd el. Táncolj vele a végtelenbe és tovább, táncoljátok végig az életet, a szerelem ott van előtted, fogd kézen és soha ne engedd el. Máshogy nem éri meg.

Babazsúr

Eszter, miután felfedezte, hogy a hosszú hajat tök jó gyűrögetni...



...úgy döntött, inkább mégis megsimogat.

(fotó: Jakus Szilvi)


2011. augusztus 10., szerda

ja!

Ja, és ebben a szentjánosbogaras estében az a legjobb, hogy annyira fáj a derekam, hogy mozdulni sem bírok, ám mazochista természetemből fakadóan én rohangálok, csak azért is. Erre a drága Mama a következő költői kérdést mondaná fennhangon: Csillagom, ha már most olyan vagy, mint egy rokkant, görbe öregasszony, milyen leszel az én koromban? Mire én: Mama, az én betegségeimmel csak szép álom a te korod!
Ez van. Az alvást halogatom, mert feküdni is rettenetes. Inkább előhívom a belső vezetőmet (hátha van).

Lista

Hűvös árnyjáték a lávalámpa körül, közelebb a holnaphoz, mint a mához. Félelmetes érzés kerít hatalmába. Erősségem a nyáladzás. Mármint a nyafogás, hogy hiányzik valami az életemből, 5 napra, pár hétre vagy csak egy percre. Űrt hagy, mély nyomot, nyugtalan perceket. Persze, szívem mélyén tudom, szerencsés helyzetben vagyok, nem illene szóvá tennem, hogy valaki hiányzik, hiszen láthatom a szeretteimet, megadatott ez a csoda. Igen, ez bizony csoda. Fantasztikus emberek vesznek körül. A családom, az édes, gyermekkor illatú szüleim, a zsivány testvérem, akiben még mindig azt a kislányt látom, aki angyaltalpat tartott. A nagyszüleim, drága emberek, a legszebb nyaraim őrzői. A leselejtezett barátaim, akikből igazából nincs sok, és az a maradék sem igazi, de vannak és sosem hagynak szomorkodni. Aztán azok az emberek, akiket a szerelem hozott magával. Maga a habos szerelem, aki nem rózsaszín, és nem lázító, de mély és csodálatos, akit csak ölelni akarsz, és azt mondani neki 'várj, meggyűröm a füled'. Ettől Ő persze még jobban megölel. Innentől nincs megállás. A napsugárzó Édesanya, aki végtelen szeretettel néz a fiaira, repked tőlük. A Kedvese, aki fogja, nehogy messzire repüljön. Az Édesapa, a mindig mosolygó ember, első pillanatban elvarázsoló, igazi kincsesládika. A Nagyapa, ki már Dédapa, rendkívüli erővel és bájjal, irigylésre méltó családdal, élettel, kerttel. És aztán a Csupaszívék. Az Elsőszülött, aki már Édesapa is, aki ecsettel, kalapáccsal és fűrésszel szépíti az életét, a Feleség, az Édesanya, a végtelen kedvesség alakja, tökéletes mintakép nekünk, példakép gyermekének. El ne felejtsem a nagyok között a Legkisebbet, a másfél éves hölgyet, aki fenekestül felforgatja a környezete életét, és ezért csak hálásak lehetünk neki. Gyönyörű ajándéka a feljebbvalónak, igazi megtestesülés. Amikor leülök mellé, átalakítja nekem a világot, megmutatja, hogy látja ő, a Liliput, átadja nekem azt az erőt, hogy másképp lássak. Zsenge kislány, hatalmas akarat.
És ti többiek, kik velem együtt lubickoltok, vagy épp fulladoztok az életben, neveteket elhallgatom, a memoáromban újra találkozunk, addig gyűjtsük az emlékeket, amiket majd kőbe vések. Nyugodtan csukom le a szemem, mert tudom, Ti, kiket leírtam, kikre gondolok sokat, mellettem álltok, ismerhetlek benneteket, Ti, kiket életem nagyszínpadán vastapssal köszönlek meg.

2011. július 26., kedd

Ezzel együtt kell élni

Az aránytalan ("inappropriate") sinuscsomó tachycardia (IST) ritka jobb pitvari non-paroxizmális ritmuszavar, amelyet a magas nyugalmi szívfrekvencia és/vagy fizikai/emocionális stresszre adott inadekvát sinus tachycardia válasz jellemez. Az IST klinikai tünetei széles skálán mozognak, a legáltalánosabb palpitációs panasztól a megromlott életminőségig. Az IST diagnosztikus kritériumai: (1) a sinus tachycardia frekvenciája nappal, nyugalomban ł100/min, (2) a 24 órás Holtermonitoros megfigyelésen az átlagos szívfrekvencia ł90/min, (3) a ritmuszavar során a sinus ütemhez hasonló P-hullám morfológia és axis tapasztalható. Az IST elkülönítése szükséges a sinuscsomó reentry tachycardiától, a posturalis tachycardia szindrómától, valamint a jobb pitvari ektópiás tachycardiától. A sinuscsomó frekvenciája az ún. intrinszik pacemaker-frekvenciától, a depolarizáció maximális sebességétől (főként az If-csatorna működésétől), valamint az intercelluláris membrán struktúráktól (gap junction connexin típus és izoforma) függ. Az IST kialakulásában a sinuscsomó fokozott automáciája, fokozott szimpatikus tónus okozta kóros autonóm válaszreakció, szimpatikus receptor hi per szenzitivitás vagy csökkent paraszimpatikus tónus játszhat szerepet. Az IST kezelése lehet: (1) életmódrendezés, (2) gyógyszeres kezelés: bétareceptor-blokkolók, kalciumcsatorna-gátlók, illetve újabban az If-csatorna szelektív és specifikus gátlása a sinuscsomó modulátor ivabradinnal, (3) nem gyógyszeres-kezelés: transzkatéteres rádiófrekvenciás ablációs (endokardiális/epikardiális) kezelés súlyos tünetek, gyógyszer-intolerancia esetén.

2011. július 20., szerda

direkt kisbetűvel

hiányzik. mindig. minden percben. fogalmam sincs mit csinál velem. máshogy fogja meg a combom? más ízű a csókja, más illatú a bőre? mások a mozdulatai, a szavai, másként simítja végig a hátam reggel? igen. minden más. épp ezért annyira különleges és ijesztően boldog. most is épp süt a nap. azon gondolkodom hogy felülök a buszra, ami majd kitesz valahol. ahol majd az egyből kettő lesz, a kettőből pedig mi. szomorkodnék, de most nincs miért, mert elöntött a pillanat. a boldogság. át kell élnem! most nem szomorkodhatok!

bejárom az egész várost, meglátogatom a régi helyeket, félperces néma ordítással adózom az emlékeknek. elballagok egykori barátaimhoz, megpofozom őket, hogy eltűntek, amikor a legnagyobb szükségem lett volna rájuk, majd bocsánatot kérek, amiért felszívódtam az életükből. a csikkeket elpöckölöm messzire, és nézem, ahogy a parázs átégeti a levegőt. megmutatom egy kisgyereknek, hogy milyen ne legyen, ha felnő, és hogyan viselje el majd az olyan embereket. szürkületkor farkast kiáltok és ráírom egy padra a szerelmem nevét. hazafelé menet odaképzelem magam mellé, és megfogom a puha kezét. felborítok két kukát, majd írok neki, hogy mennyire szeretem és hogy soha nem felejtem el. nem, ez nem jó. azt írom, hogy mindennél jobban szeretem és hogy soha nem engedem el. ez már jobb lesz. így. elküldöm és várom, hogy visszaírja, nem kell már neki más.
elalvás előtt közlöm a sorssal: köszönöm, hogy megint itt lehettem.
furcsamód, ez a boldogság.

2011. július 18., hétfő

Laár András - Nagy Natália: Szappanopera

Tompika, Tompika, Tompika játszik
Pazarolja a fogpasztát a Tompika
Belekeni másnak a ruhájába
A fogpasztával a Tompika nem tud disztingválni

Szappan belemegy a csípi a szemébe
Rálép, elcsúszik,
Rózsaszín, habozik a szappan,
Belemegy a csípi a szemébe

Szappanopera, szappanopera

Tompika olyan, mint a kerge birka
Begubancolja a vécépapírba
Ugrándozik a Tompika Evetkén
Unszimpatikus gyerek a Tompika

Szappan keserű, ha az aki lenyalja
Habját a nyelvemmel
Rossz ízű, annak a dacára
De volt nincs, és a szappan elfogyott

Szappanopera, szappanopera

Grill


szerelmes pillantás Bálintra (Szilvi kapta el e pillanatot)

2011. július 16., szombat

Éjszaka

Langyos nyári éjszaka, minimális fény jut be a hűvös szobába. Oxigéndús levegő után kapkodva felébredek. Szuszogást hallok, egy puha orr ér a vállamhoz, egészen finoman átkarol egy kar és szorosan ölel. Óvatosan megfordulok, ne tegyek kárt a mögöttem lapuló kis testben. Látok már egy arcot, meleg, bágyadt arc ez, egy férfi vonásai rajzolódnak ki. Nyugodt angyalarc. Pislogok, hogy jobban lássam, meresztem a szemem a félhomályban. Aztán szép lassan letisztul minden és meglátom ki is az. Megtestesülés. A szerelem megtestesülése, hús-vér képe a megfoghatatlannak. A valódi, az érezhető, a közeli szerelem. A csendes társ, a vidámságom, a mosoly az arcomon. Ő a minden. Ott aludt mellettem mindennapjaim értelme. És ma is ott fog. Mostantól mindig ott lesz már, belémköltözik, összeforrunk. El már nem engedem, az biztos.

2011. július 11., hétfő

Csöpp, csöpp, csöpp...

Azt mondják, a szerelem nem fenékig tejfel. Mindenesetre én nagyon örülnék neki, ugyanis két pofára szeretem zabálni a tejfit. Mi köze van a tejfölnek a szerelemhez? Érdekes. Mindenesetre most szerelem van, nagy, mélyről jövő és varázslatos. Mennyire féltem ettől, te jó ég... Mint utólag kiderült persze, alaptalanul. De jobb félni, mint megijedni. Így, a párnás széken ülve, az éjszaka közepén, félig vizesen, valami iszonyatosan hiányzik. Újra és újra felidézem, miért is van ez így, és csak mosolygok. Mosolygok, ahogyan Ő szeret látni. Úgy, amikor egy hosszú hét után újra látom. A végtelennek tűnő hetek legszebb pillanatai, az újralátás lányos zavara, amikor semmi más nem számít, csak hogy ölelhessem, minél szorosabban. Már évekkel ezelőtt, csitriként tudtam, millió érv szól mellette, ott volt minden porcikámban. Ahogy Cseh Tamás mondta egy borgőzös estén: "Te voltál kamaszkorom". És tényleg, ő volt. Végig ott volt, csak hol előtérben, hol pedig a hátam mögött bújkált. Valószínűleg ennek így kellett lennie. Be kellett érnem, felnőni kicsit, hozzásimulni. Visszahozta az igazi mosolyom, azt a Szabinát, aki ott volt minden apró álomban, a csillagfényes estéken, a reggeli szempárokban. Akit saját magam is szeretek. Magának hozta vissza természetesen, mert Ő így szeret. Ezt soha nem fogom tudni neki megköszönni. Nincsenek komoly, nagy szavak, túlzott és erőltetett gesztusok, csak Ő van meg én. Érzem, hogy a mérleg is egyenlő. És most is mosolygok, akaratlanul. Mert itt van, velem, és mosolyra húzza a puha kezével a számat. Ó, azok a kezek, tökéletesek. Pont olyanok, amiket csókolni szeretnék, a ráncokat csipkedni rajta, érezni a vállamon, örökre.

2011. június 13., hétfő

valahogy így

Ha lenne varázsszőnyegem, azt most nem használnám, mert nagyon hideg van. De ha lenne egy limuzinom, akkor most elszáguldanék vele. Mert itt nem jó, máshol meg de. Vagyis jó, na, bonyolult. Ez nem egy túl rottyos (?) bejegyzés, mert túl vagyok egy emelt történelem érettségin, ami leszívta az agyam 30%-át, 60%-at le fog még a magyar meg az angol, a többit meg elverem örömlányokra. Ha kérdezné valaki, jól sikerült. Ma megcsípett a csalán, meg sok szúnyog. Édes a vérem. Érzik, hogy vágyakozik. És ezért kiszívják... Szemetek. Most, hogy ülök, érzem, az egész lábam ég, de nem vakarhatom. Legközelebb télen megyek kirándulni. Rövidnadrágban! Szép is a természet, főleg ha megosztod valakivel. Lehet szavazni, hogy mit álmodjak ma. Viszont csak annak mondom majd el reggel, akinek én szeretném. Ez a jó a tetkóban is.

már érted, london miért horvátország nekem

megadtam

Üdvözlöm érintem nem mutatom
Nem emlékeztetem nem kutatom
Nem zavarom zavarom csak figyelem
Belefeledkezem vele utazom

Nem sürgetem nem várom
Nem bántom nem sajnálom
Nem sajnáltatom magam magam adom
Neki megadom neki megadom magam

Felkavarom felkavarodom
Megálmodom belelátom
Megkövetem megkövetelem
Megszelídítem megbánom

Meggyújtom eloltom meggyújtom eloltom

Megoltalmazom elragadom
Elragadtatom magam magam adom

Megadom megadom neki megadom magam

Nem suttogom elkántálom
Megkóstolom megkínálom
Keveredek belehabarodom
Belefeledkezem vele utazom

Felismerem feltüzelem
Megszállom megbabonázom
Megbabonáztatom magam magam adom
Megadom megadom neki megadom magam

2011. június 5., vasárnap

Tessék?



mások játszanak s mi lessük függöny mögül

2011. május 13., péntek

Kései várakozás

Átkozott a szív, ha szeret. Francba vele. Hideg téglának dőltem, úgy hallgattam a csontroppanást. A hátamról indulva az egész testemet beborította a libabőr. Fáradt sóhajtásokkal jeleztem a körülöttem lévőknek, hogy elég mára. Összeszedtem az újságokat, és kidobtam őket a harmadikról. Szemetelés? Modern művészet. Szánalmasan folytak össze bennem a szavak. Arra gondoltam, hogy mekkora ügyet csinálok belőle. Tényleg semmiség, a rohadt életbe. Mindenen túlpörgök. Apámtól örököltem, a nagy fogaimmal és a betörhetetlen fejemmel együtt. Ilyenkor már aludnom kéne. Én mégis írok. Ehhez értek, így jól érzem magam. A maradandó betűk között egy kis áldozat. Felfeszítem magam megint a gondolataim oltárára. Nem fáj. Csak arra gondolok, hogy mikor lesz reggel, mikor múlik el a száraz, émelyítő sötétség. Ha virrad, akkor minden jó lesz, én tudom. Az új nappal együtt jön a sok új lehetőség. Vagy legalább nem fogok fázni. Beteg vagyok megint, saját hibámból. Nem kellett volna keményedni, hogy nincs is olyan hideg. Az volt. És most itt ülök, hat takaró alatt, azt várva, hogy majd elmúlik. Persze, el fog múlni, maradandó károsodásokkal. Mint minden, úgy az életben is. Elmúlnak az évek, ráncokat és kétségbeesett arcokat hagyva maga mögött. Véget ér a szerelem, kísértő múltat, könnyes szemeket és vérző sebeket öröklünk tőle. Mondom ezt én, aki az érzelmek hevében azt sem tudom, hogyan bújjak a kedvesemhez. Mert tudom, lesz rosszabb és láttam, hogy volt rosszabb. Véletlenül átéltem egy-két dolgot. Amolyan rosszkor, rossz helyen, ráadásul még csak nem is a jó emberrel. Mindegy, leégett a gyertya, a viasz ráfolyt a kezemre. Kisebb égési sérülés, ugyan már, kinevetem. Undorító, ahogy lent az utcán az emberek járnak, mintha ők találták volna fel a világmindenséget. Én is így járok? Rájuk borítanám a hamutartót. Most inkább csak lenézek hozzájuk. Nem rájuk, mert lenézni a többi embertársunkat felelőtlen és igazságtalan dolog. Visszaülök a fal mellé, néhányat koppan a fejem a téglákon. Még pont annyira van erőm, hogy belemeresszem a szemem az utcai lámpába. Honnan tudom majd, ha nincs tovább? Mindig lesz holnap, amikor helyrejöhet minden. Én nem adnám fel. Hátha rendbe jön még, kitudja. Történhet valami, ami… Komolyan és naivan tudok bízni. Magamnak is hihetetlen. Késekkel szaladgálok a szívemben, azt kérem, hogy élezzék meg őket, aztán még forgassák is egy kicsit. Érdekes, nem? Fogalmam sincs mennyi az idő, de mintha megállt volna a Föld. Szokásos dúdolás, ugyanaz a dallam. Belefásultam. Szanaszét vannak a dolgok, rátenyereltem egy apró szívdarabra, a fejemen ülök… És most, hogy minden csendes, elaludtak a morgó motorok, hallom a szívem zakatolását. Öreg mozdony nem vén mozdony. Ez meg pláne nem. Bírja, még ha néha kicsit nehézkesen is, de töretlenül megy tovább. Megtanulta, belékódolták, így kell tennie. Hallom, megvan még. Ahj… Talán elég ennyi. Magamra húzom az este illatú takarót és belebújok az álmaimba. Vége. Kifújtam az utolsó levegőt is.

2011. február 24., csütörtök

2011. január 25., kedd

házi feladat közben



Márai Sándor: A tapintatról és gyöngédségről

Mert van valami, ami több és értékesebb, mint a tudás, az értelem, igen, becsesebb, mint a jóság. Van egyfajta tapintat, ami az emberi teljesítmény felsőfoka. Az a fajta gyöngédség, mely láthatatlan, színtelen és íztelen, s mégis nélkülözhetetlen, mint fertőzéses, járványos vidéken a forralt víz, mely nélkül szomjan pusztul, vagy beteg lesz az ember. Az a tapintat és gyöngédség, mely, mint valamilyen csodálatos zenei hallás, örökké figyelmeztet egy embert, mi sok és mi kevés az emberi dolgokban, mit szabad és mi túlzás, mi fáj a másiknak és mi olyan jó, hogy ellenségünk lesz, ha megajándékozzuk vele és nem tudja meghálálni? Ez a tapintat, mely nemcsak a megfelelő szavakat és hangsúlyt ismeri, hanem a hallgatás gyöngédségét is. Vannak ritka emberek, akik tudják ezt. Akik a jóságot, mely mindig önzés is, párolták és nemesítették, s nem okoznak soha fájdalmat barátságukkal vagy rokonszenvükkel, nem terhesek közeledésükkel, nem mondanak soha egy szóval többet, mint amit a másik el tud viselni, s mintha külön, nagyon finom hallószerveik lennének, úgy neszelik, mi az, ami a másiknak fájhat? S mindig tudnak másról beszélni. S oly élesen hallanak mindent, ami veszélyes az emberek között, mint az elektromos hallgató fülek érzékelik a nagy magasságban, felhők között közeledő, láthatatlan ellenséges gépmadarakat. A tapintat és a gyöngédség emberfölöttien érzékel. Igen, e két képesség emberfölötti.

2011. január 24., hétfő

.

Most megint csak össze-vissza fogok írni, leírom egyből azt amit érzek és gondolok, nyersen, ahogy éppen megszülte az agyam. Nézelődöm a szobámban, eszembe jutnak emlékek, a közelmúltból, esetleg régebbről és nem tudok írni. Elfogyott az erő a kezemből, vagy nem tudom mi lehet. Mi történt? Kicsit úgy érzem magam, mint akinek a kezébe adtak egy ásót és megásatják vele a sírját. Mi okom lenne ezt képzelni? Szerelmes vagyok, viszont szeretnek, ez az egy olyan dolog van az életemben, ami mindennél fontosabb számomra. És most is pedig sírásra áll a szám, miközben ezt gépelem, valami felfalja az erőm és hátrahúz. Miért? Persze, sírni könnyebb. Sírsz? Áh, dehogy, csak a szemem fáj, csak tüsszentettem, csak épp kilehelem a lelkem, csak épp nem kellek magamnak. Tényleg cserélnék most szívesen valakivel. Aki tökéletesebb, jobb, szebb az alakja, akire úgy tekint az ember, hogy na igen, ő biztosan boldog. Unom, ha kérdezik, mi a baj, csak azt tudom mondani, hogy semmi, csak olyan rosszul keltem. Hazudok nekik is, magamnak is. Nem tudom elmondani igazából, hogy mi bánt. Megtenném, de csak annyit tudok mondani, hogy nem teljes a kép. Bennem. Ingatag vagyok, bizonytalan, el kéne kapni és megrázni, hogy ébredj már, én így szeretlek, nekem így kellesz, úgy mint soha senki más. Én megtenném magammal, ha más lennék. Ilyenkor egyedül a legrosszabb. Jó, ha elterelik a gondolataimat, vagy legalábbis megkísérlik. Görcsös, feszengő, utálatos. És úgy érzem, nem értik meg. Lement épp a nap. Kezdek fuldokolni.

2011. január 23., vasárnap

Radnóti Miklós: Hetedik ecloga

Látod-e, esteledik s a szögesdróttal beszegett, vad
tölgykerités, barakk oly lebegő, felszívja az este.
Rabságunk keretét elereszti a lassu tekintet
és csak az ész, csak az ész, az tudja, a drót feszülését.
Látod-e drága, a képzelet itt, az is így szabadul csak,
megtöretett testünket az álom, a szép szabadító
oldja fel és a fogolytábor hazaindul ilyenkor.

Rongyosan és kopaszon, horkolva repülnek a foglyok,
Szerbia vak tetejéről búvó otthoni tájra.
Búvó otthoni táj! Ó, megvan-e még az az otthon?
Bomba sem érte talán? s van, mint amikor bevonultunk?
És aki jobbra nyöszörg, aki balra hever, hazatér-e?
Mondd, van-e ott haza még, ahol értik e hexametert is?

Ékezetek nélkül, csak sort sor alá tapogatva,
úgy irom itt a homályban a verset, mint ahogy élek,
vaksin, hernyóként araszolgatván a papíron;
zseblámpát, könyvet, mindent elvettek a Lager
őrei s posta se jön, köd száll le csupán barakunkra.

Rémhirek és férgek közt él itt francia, lengyel,
hangos olasz, szakadár szerb, méla zsidó a hegyekben,
szétdarabolt lázas test s mégis egy életet él itt, -
jóhírt vár, szép asszonyi szót, szabad emberi sorsot,
s várja a véget, a sűrü homályba bukót, a csodákat.

Fekszem a deszkán, férgek közt fogoly állat, a bolhák
ostroma meg-megujúl, de a légysereg elnyugodott már.
Este van, egy nappal rövidebb, lásd, ujra a fogság
és egy nappal az élet is. Alszik a tábor. A tájra
rásüt a hold s fényében a drótok ujra feszülnek,
s látni az ablakon át, hogy a fegyveres őrszemek árnya
lépdel a falra vetődve az éjszaka hangjai közben.

Alszik a tábor, látod-e drága, suhognak az álmok,
horkan a felriadó, megfordul a szűk helyen és már
ujra elalszik s fénylik az arca. Csak én ülök ébren,
féligszítt cigarettát érzek a számban a csókod
íze helyett és nem jön az álom, az enyhetadó, mert
nem tudok én meghalni se, élni se nélküled immár.

2011. január 2., vasárnap

Bejegyzés, amit utálok, és már nem is igaz, de szépen megírtam

Ígértem egy puffogós bejegyzést kicsit régebben, de mint látod kedves olvasó, még nem jutottam el odáig, hogy kifejtsem mire is gondoltam pontosan. Már nem mintha csak a levegőbe ígérgetnék, félreértés ne essék, de talán az ok leginkább az, hogy kicsit lenyugodtak mostanában a kedélyek és másról kell írnom. Méghozzá nem is akármilyen témáról. Azt mondják, a kellemetlen, fájó, pusztító érzésekről sokkal könnyebb szebbet írni, mint a jókról. Mindenesetre most, mikor próbáltam összeszedni a gondolataimat, hogy belekezdjek ebbe, megtapasztaltam, hogy tényleg nehezebb. Időhúzásképpen elmondom, miről is lenne szó. Egy fiúról, egy lányról, a köztük szövődött kapcsolatról, az időről, és mindenről ami ehhez kapcsolódik és időközben eszembe jut. Szégyellem most magam, viszonylag jó "írópalántának" gondolom magam és mások is dícsérik írásaimat, erre most lelövöm a poént, tessék, itt a tehetségem, lemeztelenítve, megmutatva össze testi hibáját, kitárulkozik, hogy mennyire nem tud mit kezdeni magával. Nézd el nekem most, kavarog minden, mint általában. Ez a bejegyzés rokonítható egy másik nemrég legépelt írással, a téma majdnem azonos, csak itt már a kifejletet, a konkrét érzéseket taglalom majd.

Mire ezt begépelem, a naptár már kettőezer tizenegyet mutat, ami azt jelenti, hogy tisztán kaptunk megint egy évet, ami körülbelül 363 nap múlva már egy leszakadt, mocskos drogdíler képét ölti majd magára miattunk. De ne szaladjunk így előre. Jelen helyzetben hivatalosan is megerősítem a hírt, mert igaz és mert már mindenki tűkön ül (aki nem, az ne is tegye), ó igen, boldogság van. Köszönhető ez az állapot egy fiatalembernek, aki hozta a színes ceruzáit, a filceket, nyakon ragadta az életemet és aprólékos mozdulatokkal elkezdte kiszínezni. Színekkel temette be a lyukakat poros szívemen, a sajátjával pótolta ki. Nem így indult. Langyos munkakapcsolat, iróniával megspékelve, mely szépen lassan beleszövődött a mindennapokba. Együtt álltunk a lépcsők aljában, majd hol felrugdostuk egymást, hol eltapostuk, de aztán mindig segítettünk a másiknak a következő fokra felmászni. Így indult. Cseppet sem hétköznapi barátságnak. Gondoltam sokszor, hogy ha az élet megajándékozott ilyen szokatlan dologgal, azzal bizony valamilyen célja van. De hát ki gondolta volna… Első komolyabb beszélgetésünk óta vonzott, de egészen október közepéig nem néztem rá másképpen, mint arra a fiúra, akiben fényt látok a sötétek között, akiben felcsillan az értelem szikrája, ha szóra nyitja a száját, s aki hamar belopta magát stílusával és tehetségével az aortapumpámba. Aztán folyamatosan értek össze a szálak, egymást érték az üzenetek, túl az első iskolán kívüli találkozáson, tudatosan irányítottam rá a tekintetemet. Így teltek a napok, a hetek, figyelmen kívül hagyva a világot, a lehetséges végeket, sodort befelé az örvény, rántott magával, majd egy szép novemberi délutánon be is húzott minket a vákuummal teli tölcsérének kellős közepébe. Odabent csend volt és boldogság körülbelül 2-3 órán keresztül. Aztán a fizika törvényeinek megfelelően elszakadt a kötelék, ami eddig fonódott, és száműzve lettünk az áramlásba. Az örök körforgás hol közel engedett, hol eltaszított. Okokat itt nem írnék, elég volt már abból, kicsivel korábban ott van minden, vércseppről vércseppre. A folytatás már valamivel tisztább és emészthetőbb volt. A történtek után ő mutatkozott erősebbnek, amikor észrevétlenül eldobtam volna magam, emberünk mindig tartotta a hátát, felkapart két kézzel, ha kellett és csurig töltött élettel, ha a sors úgy hozta. Azt furcsállom a mai napig, pont az az ember segített a legtöbbet, aki akkora fájdalmat okozott, mégis egyetlen pillanatig nem gondoltam rá rossz szájízzel, egy percig nem haragudtam rá, az érzés, hogy semmiféleképpen nem akarom elveszíteni ezek ellenére sem, mindig erősebben lüktetett az agyamban, mintsem pitiáner méregre cseréljem le a megbocsátás és elfeledés édes érzését. Ismét ballagtak a napok, kritikus szemmel nézve akkori kapcsolatunkat, egy pillanatig sem normális szimbiózis, két ízig-vérig ember a felfordulás és káosz ellenére próbált fából vaskarikát faragni, majd életet lehelni bele. Mi ketten gondoltuk persze, hogy kinek sikerülne, ha nekünk nem. Bízva bízzál, mondták régen, s lám, az eredmény magáért beszélt. Nem vaskarika lett, duplaötvözet, platinaborítás, belül tömör titán. Újabb bizonyítékkal szolgáltunk a meglepett környezetnek, hogy ez nem egy akármilyen kapcsolat. Mert igen, a körülöttünk élők szépen lassan gyanítani kezdték a barátságunk elfajulását, gyanússá váltunk, akaratlanul. A félmosoly egyik ablakból a másikba, a hosszú pillantások, amiket egymás felé intéztünk, hamar árulkodó jelekké nőtték ki magukat, s a nyálcsorgató társak ínycsiklandozó áldozataivá váltunk. Az idő múlásával az én érzéseim csak tovább erősödtek, egyre biztosabbá vált bennem, hogy ő az a fiú, akiért egészen, akiért már megéri a kockázatot vállalni. Ezt igen, bátran ki merem jelenteni. Méghozzá azért, mert kiismertem addigra a porcikái 90%-át és nekem ez kell. Ami benne van, ami rajta és ami miatta. Minden. Következő fordulópont a közös szalagavató, az a hatalmas és szerintem kicsit felesleges felhajtás, a fontoskodás és az utána tartott ünneplés, az első komolyabb esemény, amikor megláttam ismét a pislákoló lángkezdeményt, esélyt az újrakezdésre vagy éppen a folytatásra. Ezután már csak erősítő mozzanatokról tudok beszámolni, amik lánggá majd erős tűzzé kovácsolták a kis csóvát. Ebből a lángból őrzök egy kis darabot mindig itt bent, és szimbolikus értelmet biztosítok neki a hétköznapokban is. A lángolás azóta sem tűnt el, csak átalakult egy kevésbé múlandó, tartósabb dologgá, amit kötődésnek hívnak, így szerelmes berkekben. Folyamatosan melegen tartja a szívet és biztosítja odaadásáról, szeretetéről. Mára már minden nyugodt és természetesen érzésekkel átitatott. Írnék, tényleg írnék mindent elsöprő, gyilkos érzelemóriásról, ami feléget és magába szív. Valahol mélyen itt van bennem, a lelkem mélyén, mikor megpillantom őt, aztán ezredmásodpercek alatt kiváltja ezt a vad mozgalmas szívdobbanást egy félelmetesebb és sokkal masszívabb, mely a másikért dobban, az ő szívéért, s eszembe ötlik, hogy ő az, akire vártam, most itt van, és csendben odatolom magam elé, hogy tessék kedves, itt állok előtted, egyél meg vagy csinálj, amit jónak látsz. És akinek minden köszönésében és ölelésében annyi biztonság és annyi közös emlék van, kezdve az első ’szia’-tól, amit már szemtől szembe mondtunk egymásnak, még kicsit félve, de nyugodtan. A várakozás, az eltelt idő, mint a jó bort, vagy a szép nőt, ezt az érzést is nemessé és szebbé tette, lecsiszolta egy egészen könnyen emészthető, befogadható zsigerré, ami belénk épült és szétmállott, a darabok pedig szétáramlottak, ezáltal szerethetővé téve egymást. A közös érdeklődés és hasonló világnézet összefonta az apró idegszálakat, kapcsolódási pontokat és egy nagy egészet alkotott belőlük. Hálás vagyok mindenért, amit tőle kaptam, megtanított új dolgokra és olyan érzéseket csalogatott elő, melyek eddig mélyen bent bujkáltak, szégyellték igazi arcukat s most a világ szeme elé tárják, hogy mire képesek ha előjönnek. Ő inspirál az élet sok területén, például az írásban is, de említésre méltó a kitartásban, küzdeni akarásban, türelemben és talpon maradásban nyújtott segítsége is. Ez úgy hangzott egy idegen, laikus fülnek, hogy én most bálványozom őt, glóriát tartok a feje fölé. Közel sem így van. Aki ezt így fogja fel, soha nem tartozott hálával senkinek, nem köszönt meg az égvilágon semmit a másiknak. Ideje elkezdeni emberek. Írhatnék még nagy szavakat, szépen keretezett, költői pátoszt, hogy most mennyire jó, és mindig erre vártam, cifrázhatnám. De felesleges. Ez a maga egyszerűségében a legszebb. Mint egy szempár. Vagy egy lány smink nélkül. Meztelen arc, semmi műbáj, úgy szép, ahogy van. Kicsit felemel, de csak éppen annyira, hogy el tudjon kapni, ott él a fejedben, a füledben, minden kézfogásban, a hidegben, a csókokban és a billentyűkben. Mindenütt áthatol, a posztókabáton, az ingen, bőröm minden négyzetmilliméterén, ott van a vágyban, az ágyban, a kendőben, a finom búcsúzásban. Mert ez akkor teljes, ha ott van. Élni nélküle fáj, ha nincs, kicsit belehalsz. Ázott eb elv. Minden szép és jó, rózsaszín köd helyett viszont van egy tucat Woody Allen film és néhány elszórt negatív. Görcsös befejezés? Nincsen és nem is kell. Üdvrivalló, magasztaló sorok? Hagyjuk. Semmi értelme még tovább fokozni. Én érzem és ez a legfontosabb. Ő érzi és ez még fontosabb. Többet nem is kívánhatnék. És nem is kell semmi más.