
2011. október 29., szombat
!
2011. október 28., péntek
Egyperces az édesanyákról, kicsikről, mostanság
2011. október 26., szerda
Körkép a kereskedelemről a településemen
Születésem óta Balassagyarmaton élek és azóta rengeteg változás történt a városban, legfőképpen a kereskedelem terén. Boltok nyíltak, éttermek zártak be. Szinte el sem telik hónap anélkül, hogy meg ne jelenne valami új színfolt a város üzletei között. Szerencsére vannak vendéglátó helyiségek, ruházati és élelmiszerboltok is egyaránt, melyek kiállják az idő próbáját, és évek, vagy akár évtizedek óta megállják a helyüket a kisváros életében. 1989 óta, amikor megnyíltak a határok, a külföldi vállalkozóknak lehetőségük nyílt Magyarországon kereskedni. Városunkban is fellelhető már igen régóta amerikai székhelyű márkabolt, kelet-ázsiai boltok, a világ különböző tájairól érkezett termékek. Az elmúlt években azonban a kínai kereskedők száma rohamosan megnőtt. A település főutcáján csak kapkodhatjuk a fejünket, hiszen valósággal átvették az uralmat a városi kereskedelemben. Évről évre újabb ruházati boltokat nyitnak, melyek rendkívüli módon hoznak hasznot a kínaiak számára. A számukra kedvező és olcsó bérleti feltételek mellett megéri nekik a messziről behozott áru áron aluli eladása is. Sajnos ez a jelenség napjainkra igencsak elnyomta a hazai, balassagyarmati kisvállakozókat, akik már nem tudják felvenni a versenyt az ázsiaiakkal. A másik véglet a tengerentúli sportmárkák gyors térhódítása, melyek jóval drágábbak, ám mégis megélnek az olcsóbb termékek mellett, már jó ideje. Sajnálatos módon a vendéglátóipar az utóbbi években már csak árnyéka önmagának. Olyan neves helyek mentek tönkre a tarthatatlan pénzügyi gondok miatt, mint a Balassa étterem vagy éppen az évtizedes múltra visszatekintő Ipoly Hotel. Amik pedig megmaradtak, azok sem hozták a várt hasznot. Nemrégiben sok apró gyorsétterem, kifőzde nyílt megfizethető árakkal és némelyik helyen különleges ételekkel. Ezek között is a pizzériák vezetnek, mint bevételben, mint a vendégek számával kapcsolatban is. Egymás között magasra teszik a lécet, így emelve a színvonalat. A mintegy 20 000 fős városban, mint a világ minden egyes táján, az élelmiszer nagyon fontos dolog. Ebben az iparágban a magyar vállalkozók verhetetlenek. A lakók egyre inkább bíznak a hazai kereskedőkben, látva a külföldi botrányokat. Minden kis- és nagyvállalkozó törekszik a friss, hazai áru felvásárlására, majd biztonságos eladására. A helyi húsboltok, élelmiszerboltok, zöldségesek változatlanul olcsó és megbízható termékeikkel az első helyen állnak vásárlóik szívében. Felbuzdulva ezen, az olyan nagy multi cégek, mit a Tesco, a Lidl vagy a Penny Market, kampányba kezdtek és változtatva a stratégiájukon, egyre több magyar nagykereskedéssel együttműködve, - a balassagyarmati vásárlók legnagyobb örömére – egyre több igényes és, ami még fontosabb magyar terméket forgalmaznak elérhető áron. A polcokon megtalálhatjuk a méltán híres magyar mezőgazdaság és állattenyésztés legkeresettebb termékeit, mint például a magyar baromfi, hagyma, erős paprika, hazai tejtermékek, alföldi búzából készült kenyér. A szuper- és hipermarketek kínálata azonban nem veszi fel a versenyt a helyi vállalkozók által üzemeltetett zöldségesekkel, az egyszerű ember által leginkább megszokott és megszeretett kisebb élelmiszerboltokkal. Legtöbbjüket felemészti az áruházláncok féktelen terjeszkedése, de mint minden időben, az embereknek szükségük van a „saját hentesükre”. Örömmel látom, hogy a magyar gazdaság az Európai Unión belüli szabad kereskedelem ellenére még mindig pártolja a hazai termelőket, azokat, akik ragaszkodnak a belföldön megtermelt árukhoz. Lehetőségeimhez mérten én is támogatom a magyar vállalkozókat, hiszen ebben megbízhatunk, és kitartok amellett, hogy a spanyol, vagy az olasz uborkával szemben még mindig a magyar uborka a legfinomabb, és az angol, német pamutnál sokkal tovább tart a magyar pamutpulóver.
